Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Rabka-Zdrój: czas praktyki

Wakacje to szczególnie korzystny czas, by zatroszczyć się o własne zdrowie. Ci, którzy uczestniczyli w zajęciach klubu zdrowia, mają dodatkowe atuty, by sprostać temu zadaniu. 

Podczas całorocznych wtorkowych spotkań Klubu Zdrowia w Rabce-Zdroju prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) słuchacze mogli wypracować sobie solidne zaplecze teoretyczne w kwestiach zdrowego stylu życia i odżywiania. W drugi i czwarty wtorek miesiąca ciekawe, często wręcz frapujące wykłady pozwoliły zgłębić ważne dla jakości i długości życia tematy. Teorię uzupełniały praktyczne wskazówki. Jak stres i jego negatywne konsekwencje, to i trening antystresowy. Jak choroby cywilizacyjne, to konkretne sposoby przeciwdziałania im.

Zbigniew Wiergowski, fizjoterapeuta, promotor zdrowia i kierownik rabczańskiego klubu starannie wybrał temat ostatnich przed wakacjami zajęć: Woda – cud natury. Jak podsumował w jednym z wywiadów, najważniejsze zasady zdrowego stylu życia to: zdrowa dieta, picie odpowiedniej ilości wody, rekreacja fizyczna minimum trzy razy w tygodniu. I pozytywne myślenie. Przed nami lato, wakacje i okres urlopów. Najlepszy czas, by poddać się regułom zdrowego życia. Obfitość owoców i warzyw, trudniej wymówić się przed samym sobą brakiem czasu. Słońce, dozowane w rozsądnych dawkach, sprzyja pogodzie ducha i pozytywnemu myśleniu. Kto żyw, szuka możliwości wypoczynku. Najchętniej – w pobliżu wody właśnie. Dobra okazja, by sprawdzić, jak działa hydroterapia!

Rola wody w organizmie wynika z samej budowy naszego ciała. Składamy się w dwóch trzecich z wody właśnie. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania komórek. Jej niedobór ogranicza prawidłowy rozwój i właściwe funkcjonowanie organizmu. W trakcie upałów nasze zapotrzebowanie na nią mocno się zwiększa. Utrata trzech procent wody powoduje uczucie zmęczenia, ból i zawroty głowy, przegrzanie ciała. Większa – zatrzymanie pocenia się i udar cieplny. Przy utracie 10 procent wody z organizmu odwodnienie zagraża życiu. Zbyt mało wody to zagęszczony mocz o nadmiernej kwasowości, skutkiem czego nerki niedostatecznie oczyszczają organizm – następuje odkładanie się toksyn w tkance tłuszczowej, kościach, tkance łącznej i innych organach. I oczywiście daje to także rezultat w postaci złego samopoczucia i nastroju. Panie, które piją odpowiednią ilość wody, znakomicie wiedzą, że to świetny „kosmetyk” przeciwzmarszczkowy.

Słowem: jeśli chcemy się dobrze czuć, musimy sięgać po wodę. Minimum osiem szklanek dziennie, a zapotrzebowanie wzrasta przy wysokich temperaturach czy wzmożonym wysiłku fizycznym.

Podczas wakacji dbajmy o zdrowie. I do zobaczenia w klubie zdrowia we wrześniu!  

Czytaj o klubach zdrowia.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Serwis Informacyjny ChSCh

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij